spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Spánková laboratoř může odhalit příčiny nespavosti

Spánková laboratoř. Toto slovo se v poslední době skloňuje stále častěji. Co přesně to ale je? Kdy do ní jít? A je toto vyšetření vůbec hrazeno pojišťovnami?

Spánková laboratoř

Spánkové laboratoře jsou dvojího typu. Za prvé screeningová, kde se poruchy spánku vyšetřují základním přístrojem, tzv. polygrafem. Ten vyšetřuje nasycenost krve kyslíkem, frekvenci tepu pacienta a proud vzduchu směřující ústy. Zaznamenává se frekvence a délka trvání apnoických pauz (pauz, kdy pacient ve spánku "nedýchá"). V místnosti je také mikrofon, který sleduje zvukové projevy chrápání.

Druhým typem spánkové laboratoře je pracoviště s vyšším vybavením, kde se sledují i další ukazatele. Používá se například pro tzv. polysomnografii, tedy i vyšetřování neurologickými senzory – EEG a EMG. Snímají se také pohyby končetin a očí (EOG – elektrookulogram) a celé vyšetření se doplňuje i záznamem na video.

Jak poznám, že bych měl jít na vyšetření do spánkové laboratoře?

Příznaků poruch spánku je několik. Asi tím nejčastějším je hlasité a nepravidelné chrápání. Málo se ví, že každý muž přes 40 let a každá žena přes 50 let chrápou. To je dáno biologicky. Pro poruchy spánku je příznačné právě to nepravidelné chrápání – takové to najednou z ničeho nic a po chvilce znovu. Často pomáhají při odhalení těchto příznaků ložnicoví partneři, kteří si chrápání všimnou často jako první.

Jak se poruchy spánku léčí?

Podle počtu apnoických pauz připadá nejčastěji u lehčích případů v úvahu léčba chirurgická – zkrácení měkkého patra. U těžších případů je nejlepší metodou léčba pomocí kontinuálního přetlaku v dýchacích cestách (CPAP). Pomocí přístroje a nosní masky je v dýchacích cestách vytvářen přetlak, v jehož důsledku nedochází k jejich uzávěru. Pacient se dobře vyspí a po celý den je bez dříve udávaných příznaků. Léčba je dobře tolerována i přes mnohdy prvotní negativní reakce pacienta.

Kolik návštěva spánkové laboratoře stojí?

Ambulantní vyšetření ve spánkové laboratoři stojí kolem 600–800 Kč a většinou není hrazené pojišťovnou. Pokud jste ale na vyšetření posláni neurologem, pojišťovna ho proplácí. Kompletní polysomnografie včetně analýzy výsledků, kontrolního vyšetření a doporučení terapie pak vyjde na několik tisíc korun. I zde je důležité, zda se nechává pacient vyšetřit z vlastní vůle, nebo na doporučení lékaře. Následná terapie, zejména chirurgická léčba, je ale již pojišťovnou hrazena.

(kam)

Zdroj:
www.nem-tr.cz
www.spankovaporadna.cz

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha