spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Novinky pro odborníky

ARCHIV


 vyhledat  

Nalezeno 68 záznamů z celkového počtu 68, zobrazeny 61. - 68.

 1  2  3  4  5  6  [ 7 ]

Chronická insomnie a kognitivní funkce u starších lidí
Chronická insomnie a zhoršování kognitivních funkcí patří mezi běžné stesky starších lidí. Zda mají tyto dva problémy společný základ či zda se navzájem ovlivňují a jak, se pokusilo zmapovat několik studií. Výsledky těchto studií se však pokaždé neshodují.
 
Efekt "první noci" nemizí ani v přirozeném prostředí
Spánkové studie v prostředí spánkové laboratoře s sebou nesou pro výzkumníky nepříjemný fenomén. Takzvaný efekt první noci. Tak se označuje vliv nezvyklého prostředí, který má u zkoumaných osob za následek změny ve spánkové architektuře.
 
Zhoršení spánku u onemocnění horních cest dýchacích
Poruchy spánku jsou závažným problémem pro pacienty se zánětlivými chorobami horních cest dýchacích. Pocit ucpaného nosu je nepříjemným příznakem téměř u všech alergických rinitid nebo rinosinusitid.
 
Poruchy dýchání ve spánku bývají často spojeny s arytmií
Poruchy dýchání ve spánku často sužují pacienty s komorovými arytmiemi. Ukazují to výsledky srovnávací studie publikované v březnovém vydání časopisu American Journal of Cardiology.
 
Spánkový deficit a pracovní výkonnost
Že nedostatek spánku vede ke snížené možnosti soustředění není třeba zrovna lékařům zdůrazňovat. Světovým trendem ve vyspělých zemích je nyní předcházet škodám způsobeným únavou a nedostatkem spánku.
 
Dvoutýdenní terapie temazepamem a difenhydraminem u starších pacientů s insomnií a kvalita života
Uvedená placebem kontrolovaná klinická studie byla zaměřena na pacienty s insomnií o věkovém průměru 73,9 roku (od 70 do 89 let).
 
Hodnocení kvality života u pacientů s léčenou nespavostí
Již delší dobu je klinicky potvrzena informace, že pacienti s chronickou insomnií mají sníženou kvalitu života. WHO definuje kvalita života jako subjektivní vícerozměrný pojem, který zahrnuje více oblastí.
 
Narkolepsie jde ruku v ruce s poruchami příjmu potravy
Pacienty trpící narkolepsií se záchvaty kataplexie v anamnéze často sužují také poruchy příjmu potravy. Vyplývá to ze studie vedené holandskými vědci v čele s doktorem Halem Fortuynem z univerzity v Nijmegenu.
 
 

Odborné akce

Pozvánky na semináře, kongresy
a sympozia.

více informací

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování