spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Novinky pro odborníky

ARCHIV


 vyhledat  

Nalezeno 68 záznamů z celkového počtu 68, zobrazeny 21. - 30.

 1  2  [ 3 ]  4  5  6  7 

Agonisté melatoninu pomáhají lidem s transientní insomnií
Pracovníci na směny se mohou začít radovat. Podle studie, kterou provedl doktor Shanta Rajaratnam se svým týmem, pomáhají analoga melatoninu, upravit po spánkovém posunu znovu cirkadiánní rytmy k normálu.
 
Účinek podávání melatoninu a zolpidemu na psychomotorické funkce a paměť u starších pacientů
Melatonin je důležitým regulátorem cirkadiánního rytmu. Podávání melatoninu může být zahájeno v léčbě nespavosti u pacientů starších 55 let.
 
Spánkové poruchy u dětí ve spojitosti s ADHD syndromem
V časopise Sleep byly zveřejněny výsledky studie, která zkoumala častější výskyt poruch spánku specificky vázaných na ADHD (attention-deficit/hyperactivity disorder) syndrom dětského věku.
 
Kognitivní schopnosti mohou být ovlivněny problémy se spánkem v dětství a adolescenci
Individuální rozdíly v průběhu spánkových problémů u dětí a v jejich vývoji v průběhu dospívání mohou předurčovat pozdější kontrolu nad kognitivními funkcemi.
 
Melatonin a léčba nespavosti
Melatonin (N-acetyl-5-methoxytryptamin), hormon produkovaný epifýzou především v nočních hodinách, se u člověka uplatňuje jako časovač biologických rytmů a jako signál, který ohlašuje příchod spánku.
 
Poruchy spánku jsou vázané k tenzním bolestem hlavy
Využití spánku k úlevě od bolesti může přispívat k rozvoji insomnie u lidí s tenzní cefaleou. To vyplývá z výsledků studie publikované v únoru v Journal of Clinical Sleep Medicine.
 
Poruchy spánku u pacientů s Parkinsonovou nemocí
Ačkoliv je Parkinsonova nemoc (PN) charakterizována především poruchou motoriky, kolem 80 % nemocných trpí rovněž nějakou z poruch spánku.
 
Spánek a sebevražedné chování dospívajících: pole neprobádané
Pro období dospívání je vedle jiného charakteristické zvýšené riziko sebevražedného chování. Kromě tohoto rizika se významně mění i kvalita spánku.
 
Novinky v bezpečné léčbě hypnotiky – léky s modifikovaným uvolňováním v primární péči
Při předepisování hypnotik je nutné brát v úvahu kromě bezpečnosti i potenciální riziko zneužití, tolerance, závislosti a výskytu reziduálního efektu následujícího den po užití.
 
Insomnie a optimální hypnotikum
Definice insomnie neboli nespavosti zahrnuje spektrum problémů, které spočívají v obtížném usínání, častém nočním probouzení nebo předčasném ranním probouzení.
 
 

Odborné akce

Pozvánky na semináře, kongresy
a sympozia.

více informací

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida