Matka, já i mí sourozenci trpíme nespavostí. Každý se léčíme u jiného lékaře, protože bydlíme různě. Každý lékař, ať to byl obvodní nebo psychiatr, předepisoval antidepresiva, ale ta jen stav dále zhoršovala. Zabírají jen buď benzodiazepiny, nebo hypnotika, ale to je návykové, po čase přestane zabírat. Řešení v nedohlednu, já kvůli úporné nespavosti už přišel i o práci. Lékař psychiatr mě odmítá poslat do spánkové laboratoře, prý to je pro ty, co trpí zástavou dechu ve spánku a ne nespavostí. Bez doporučení mě tam nevezmou. Co mám dělat, nevím, dost to snižuje kvalitu života. Jsem kvůli tomu na nemocenské už tři měsíce a řešení v nedohlednu...
Pravdou je, že většinou u nespavosti vyšetření ve spánkové laboratoři nemívá příliš význam. Pokud Vám ale nezabírají antidepresiva a nespavost se vyskytuje v rodině , může se jednat i o některé typ dědičné nespavosti, kde tedy opravdu spíše zabírají hypnotika, většinou jiné léčebné řešení je těžké, a hypnotika je v těchto případech potřeba brát dlouhodobě, ačkoliv jsou návyková. Léčba nespavosti se zabývá hlavě pracoviště Psychiatrické léčebny v Bohnicích a to nejen nespavosti spojené s depresí, zkuste se domluvit se svým psychiatrem a objednat se ke konzultaci na toto pracoviště.
|
|
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli trpím poruchou spánku.
S usínáním nemám problém, usnu kdykoli dopoledne, odpoledne,navečír,večír.Problém je, že se probouzím každý den mezi 5 a 6 hodinou ranní a je jedno jestli jdu spát v 21.00 nebo ve 2 ráno !!! Děkuji za odpověď
Tomáš K.
Můžete mít takto nastavený svůj biorytmus, prostě je možné, že jste typ " skřivan", který se budí časně. Záleží také na tom, zda se cítíte během dne vyspalý, odpočinutý atd. , pokud ano, tak o poruchu spánku určitě nejde. Pokud se Vám ranní probouzení objevilo takto až v určitém věku, mohlo by to také souviset s psychickými faktory, např. depresivní náladou.
|
|
Dobrý den, je mi 31 let, 165cm,49 kg, nemám žádné zdrav. potíže, neberu žádné léky.Usnu hned bez problémů, ale už několik let mě trápí noční probouzení,v intervalech cca 2-3 hodin, chtěla bych se toho zbavit,spánkovou hygienu se snažím dodržovat,i když vždycky to nejde.
Příčin opakovaného nočního probouzení může být více, mohou to být třeba opakované pohyby nohama, o kterých nemusíte vědět, mohou to být i psychické faktory, rozhodně by bylo na místě podrobnější vyšetření, pravděpodobně i včetně vyšetření spánku ve spánkové laboratoři, proto se zkuste obrátit na některou z poraden.
|
|
Dobrý den,
začla jsem krátký protokol IVF,dbas mám třetí den cyklu a druhý den léčby Puregonem.můžu po léčbu hormony užívat večer na spaní půlku Stilnoxu?Nebo mi to může nějak uškodit?
Děkuji moc
Uškodit by Vám to nemělo.
|
|
Dobrý den.Nespavostí trpím již řadu let.Jsem migrenička.Mimo jiných léků jsem dostala i lexaurin.Který mi však velmi pomáhá na usnutí.Co tomu napovídá?Myslela jsem,že jsou mé spánkové problémy spojené s častými migrénami.Poradte mi prosím.Předem moc děkuji.Hana
Pokud netrpíte migrénami během noci nebo večer, není pravděpodobné, že by Vám migréna způsobovala nespavost. Zřejmě vaše problémy s usínáním souvisejí spíše s úzkostí, nervozitou , proto Vám lékař předepsal Lexaurin a ten Vám pomáhá. Na kratší dobu ( řádově měsíce) je to samozřejmě řešení, ale z dliuhodobého hlediska se tato léčbě nedoporučuje, může zhoršovat paměŤ , psychickou výkonnost a taky způsobovat návyk. Proto byste měla navštívit psychologa nebo psychiatra a věnovat se nějaké formě psychoterapie, která by řešila do budoucna Vaše problémy místo Lexaurinu.
|
|