spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Alkohol narušuje spánek nejen starších lidí

Souběžné používání alkoholu a léků jakéhokoli druhu nebývá nejbezpečnější a nejlepší variantou pro udržení dobrého zdravotního stavu. Alkohol poškozuje funkce mozku a v kombinaci hlavně s některými druhy léků se tento účinek silně prohlubuje a je i mnohem delší, než se domníváme.

Nespavost je velmi obvyklou stížností starších lidí. Důvodem je, že nad 65 let věku se výrazně zvyšuje počet osob s medikamentózní léčbou různých onemocnění, která buď svými projevy mění kvalitu spánku, nebo se mohou projevit i nežádoucí účinky některých léčiv na spánek.

Studie byla provedena v komunitě starších občanů v centru s lékařskou pečovatelskou službou, kde žijí lidé od 65 do 88 let s chronickými problémy léčenými medikamenty. V této komunitě byla zároveň zaznamenána zvýšená konzumace alkoholu souběžně s léky.

Alkohol jako "lék"

Starší lidé mají tendenci používat alkohol jako sedativum. Často jej totiž považují za dostupný a hlavně poměrně levný „lék“ na nespavost. Je to ale velmi mylný závěr, protože alkohol sice může usnadnit usínání, ale natolik porušuje architekturu spánku, že dojde k předčasnému probuzení a zkrácení celkové doby spánku.

Ohrožený mozek

Alkohol zesiluje účinek většiny léků, hlavně těch s uklidňujícím účinkem, ale významně snižuje například i hladinu glukózy v krvi. Hrozí potom nepříjemné následky hypoglykemie na organismus, především na mozkové funkce. Ty se většinou projeví poruchou paměti, koordinace pohybů, zmateností, s následkem zvýšené možnosti úrazů, pádů a jiných poměrně nebezpečných situací.

Skupina respondentů ve studii sestávala z 19 osob od 65 do 88 roků věku. Nejčastěji udávaný důvod pro umístění do pečovatelské komunity byly deprese, zapomnětlivost, různé druhy poruch paměti, úzkostné stavy. Dalšími byly problémy v urologické oblasti – inkontinence nebo naopak retence moči, nevysvětlené pády, úrazy a bolest. Ze sledované skupiny 18 z 19 (95 %) osob užívalo mezi dávkami léků alkohol. Problémy se spánkem hlásilo 16 z 19 (84 %) osob.

Z tohoto závěru je patrné, že alkohol není dobrým společníkem spánku, a dokonce může ohrožovat v kombinaci s medikamenty i zdraví. Rozhodně se doporučuje u starších lidí opatrnosti v užívání volně prodejných léků nebo léků na předpis a k navození spánku se doporučuje spíše se soustředit na nefarmakologickou cestu. Ta spočívá hlavně v dodržování spánkové hygieny a vynechání alkoholu v roli sedativa.

(jnl)

Zdroj: Insomnia, alcohol and drug use in community-residing elderly persons. Journal of Substance Use 2000;4:147–154.

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci