spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Spánek – proč nepřichází a co s tím?

Pokud se člověk nedokáže pořádně vyspat, dříve či později se to projeví na jeho fungování. Začnou se zhoršovat jeho duševní pochody, například paměť, hůře se rozhoduje, myšlení je jakoby zpomalené a emoce nevyrovnané. Ohrožena je nejen jeho práceschopnost, ale i fungování v rodině či ve společnosti. Také po fyzické stránce dochází ke chřadnutí. „Nespavci“ bývají více náchylní k nemocem, protože mají oslabenou imunitu. Metabolické pochody v těle ztrácejí na kvalitě, mizí energie a dochází častěji i k úrazům.

Správný spánkový cyklus

Každý jedinec má svoji individuální potřebu spánku – v průměru v posteli odpočíváme 6 až 8 hodin. Hodně přitom záleží na věku. Čím je člověk mladší, tím potřebuje spát více (např. novorozenci a batolata spí od 11 do 15 hodin denně, lidé v nejproduktivnějším věku 7 až 9, senioři 7 až 8 hodin). Odborníci dělí fáze spánku podle rychlosti pohybu očí. Když se hýbou rychle, jde o REM fázi, pokud jsou spíše klidné, nastala NREM fáze.

REM fáze se odehrává ve druhé půlce noci. Svaly jsou ochablé a více se nám v této době zdají sny. Ve fázi NREM, která má čtyři stadia a začíná usínáním, naše tělo regeneruje a jsou zde přítomny chvíle velmi hlubokého spánku. Objevit se také mohou náměsíčnost či noční můry.

Co nám brání v kvalitním spánku? 

Vědci bylo klasifikováno zhruba sto typů spánkových poruch. Podle odborníků trpí některou z nich okolo 40 % dospělých a až 30 % dětí. Jedná se třeba o náměsíčnost, spánkovou paralýzu, noční děsy, skřípání zubů nebo mluvení ze spaní. Jaké problémy se spánkem jsou však ty vůbec nejběžnější?

  • Nespavost (insomnie): Nespavostí lidé trpí nejvíce. Buď usínají špatně, nebo se jim to nedaří vůbec. Jejich spaní je navíc přerušované, odpočinek není souvislý, mnohokrát se v průběhu noci probudí a nedaří se jim znovu zabrat. Také se mohou budit abnormálně brzy. Ačkoli jsou vinou takové noci unavení až vyčerpaní, potíže se spánkem se stále nebo často vracejí. U některých lidí se nespavost objeví občas, u jiných jde o stav chronický (aby se dalo hovořit o diagnóze insomnie, musí se potíže opakovat minimálně 3× týdně). Nastat může i spánková deprivace (opakované usínání v krátké době, stálá vyčerpanost), kterou tělo hlásí kritický nedostatek spánku.
  • Noční můry: Trápí jak děti, tak v menší míře i dospělé. Jsou způsobeny psychickými vlivy. Noční můra není snem a doprovázejí ji pocity úzkosti a strachu, jejichž důvod často zůstává neznámý. Po probuzení se dospělý člověk rychle zorientuje a většinou si noční můru pamatuje. Děti často pláčou a není snadné je probudit.
  • Spánková obstrukční apnoe: Tato porucha je charakterizována zástavami dechu během spánku. Po pauze se postižený prudce nadechne a většinou zachrápe. Apnoí trpí hlavně muži středního věku. Příčinou může být nadváha, zvětšené mandle, kouření a pití alkoholu. Při apnoi se zablokuje průtok vzduchu přes průdušnici, což vede k hlasitému chrápání. Spánek, kdy se člověk kvůli nádechu i mnohokrát za noc probudí, je jen povrchní, dotyčný si tak vlastně neodpočine. Navíc o tomto svém problému většinou vůbec neví a upozorní ho až partner. Při spánkové apnoi je omezen přístup kyslíku do mozku. To může mít za následek bolest hlavy nebo únavu, ale hrozí i mrtvice a srdeční choroby.
  • Syndrom neklidných nohou: Jde o problém, který mnoho osob trápí často již od mládí. S nárůstem věku se pak stav zhoršuje. Jedná se o ne vždy přesně definované obtěžující pocity v nohách, ale i v rukách. Pacienti hovoří o bolestech, svědění či mravenčení končetin, a to hlavně v klidových pozicích – tedy i při ležení v posteli. Jsou nuceni jimi pohybovat, projít se či protáhnout, aby si ulevili. Syndrom neklidných nohou tak postiženému ztěžuje usínání i spánek samotný. Přesné příčiny nejsou zatím známy, roli zde ale v některých případech hraje dědičnost nebo jiná přidružená onemocnění.
  • Narkolepsie: Souvisí se spánkem, jde však o neurologické onemocnění. Při narkolepsii člověk náhle a nekontrolovaně usíná, zhruba 5× až 10× za den. Mozek totiž špatně reguluje cyklus spánku a bdění. Nemocnému v usnutí nezabrání ani to, co zrovna dělá – usnout může při jídle, za volantem či během diskuze. K příznakům narkolepsie vedle náhlého usínání patří i kataplexie čili neschopnost se najednou pohnout nebo spánková obrna či hypnagogické halucinace.

Řešení spánkových poruch

Rozumné je nejprve pokusit se zmírnit problémy s usínáním či spánkem změnou svého každodenního zažitého chování. Mnoho zvyků a rituálů, které hlavně večer a v době před ulehnutím děláme, spánek doslova plaší. Pokud úprava životosprávy nepomáhá, stejně jako užívání různých bylinných produktů či podstupování masáží, lze vyzkoušet například kognitivně-behaviorální terapii. Jde o kombinaci různých postupů, které se snaží vylepšit tzv. spánkovou hygienu. Hlavní snahou je eliminovat negativní pocity a myšlenky, které brání klidnému odpočinku, a také změnit chování dotyčného tak, aby se mu lépe spalo. Pomoci také může léčba světlem za použití speciální lampy. Mnoho lidí s poruchou spánku pak spoléhá na farmakologickou léčbu. Lékaři jim předepisují hypnotika. Ta mohou být nebenzodiazepinová či benzodiazepinová nebo ta s hormonem melatoninem.

Novější technologie pak nabízí AVS neboli audiovizuálně stimulační přístroj. Lidé si ho pořizují nejčastěji právě k napravení spánkových poruch, k odstranění stresu a únavy a jako pomocníka při řešení depresí či bolestí. AVS přístroj se skládá z ovládací jednotky, speciálních „světelných“ brýlí a sluchátek. Po zvolení některého z programů přeladí u uživatele světlo z brýlí, speciální zvuky a hudba biorytmy – mozek a tělo uvedou do stavu hluboké relaxace. Tento „psychowalkman“ nemá vedlejší účinky, jen ho nesmějí používat epileptici a lidé s vážnými psychickými nemocemi.

(hel)

Zdroje:

https://stressfix.cz/poruchy-spanku/

https://neurobiofeedback.cz/poruchy-spanku

https://jakbytfit.cz/zdravotni-problemy/poruchy-spanku

spanek.psychoweb.cz/poruchy-spanku.php

https://eotazky.cz/poruchy-spanku-6-nejbeznejsich-typu

https://kralovske-spani.cz/poruchy-spanku.html

unava.cz/poruchy-spanku.php

relaxace.com/poruchy-spanku.html

https://www.vyspise.cz/article/cz/poruchy-spanku

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba