Odpovědi lékaře
Dobrý den, dnes 20.7.2009 jsem poslouchala ranní relaci ČS rozhlasu, kde jsem se dozvěděla i odkaz na tyto webové stránky. Považuji za chválihodné, že se věnujete lidem trpícím nespavostí. Pročetla jsem si pozorně stránky, ale nikde jsem nenašla odpověď, zda-li porucha spánku může vzniknout i na základě fyziologického poškození, jako je např. poškození zraku, sluchu, čichu apod, nikoliv jen na příčinách psychiky.
Měla bych i dotaz, jak se takové poškození diagnostikuje a léčí. Zda-li je možné ve Středočeském kraji absolvovat takové vyšetření, případně i léčbu. Mám příbuzného, kterému je 63 let. Vždy měl dobrý spánek, třebaže už 44 let má postižení sluchu TINITUS. Také mu před několika roky byla prokázaná Bechtěrevova choroba stupeň V. Navíc se dlouhodobě léčí na imunologii fakultní nemocnice s onemocněním chronického únavového stavu po opakovaných a těžkých infekcích t.č. chronická chlamydiová infekce. Před 3 roky mu praktický lékař po náhodném naměření zvýšených hodnot TK, předepsal lék BETALOC ZOK 25 na snížení krevního tlaku. Po požití 1 tablety došlo k prudké reakci. Nastala tupá bolest v levé části hlavy, mdloby, závratě a dotyčný se ocitnul najednou ve velké fyzické únavě až vyčerpanosti z které se nemůže dodnes zotavit. Od tohoto okamžiku trpí velkou poruchou spánku. V levé části hlavy má jakoby křeč, těžko usíná a často se budí a co nejhoršího spánek mu nepřináší regeneraci sil a proto je trvale vyčerpaný. Je podivné, že prodělal v minulosti 5 závážných operací a nikdy se po narkóze do podobného stavu nedostal. Nyní také negativně reaguje na změny počasí a to na přechody studených front a pokles atmosferického tlaku. Změnu cítí již několik dnů v předstihu. Nastane-li tato změna večer, tak se mu nepodaří vůbec usnout, v hlavě má trvalou křeč, jakoby nedocházelo k prokrvení. Podotýkám, že mu praktický lékař předepsal i prášky na spaní, ale to bylo ještě horší, takže nebere raději nic. Děkuji za odpovědi.
Poruchy spánku, a tedy i nespavost, na kterou se pravděpodobně ptáte, samozřejmě nevznikají jenom na podkladě psychickém. Nespavost konkrétně může být spojena např. s hormonálními poruchami jako je onemocnění štítné žlázy, může provázet menopauzu, může být spojena s neurologickými onemocněními, bolestivými stavy, s užíváním léků, které narušují spánek, může se vyskytovat také na dědičném podkladě. U Vašeho příbuzného pravděpodobně půjde o kombinaci řady faktorů, které zhoršují jeho spánek, chronický únavový syndrom, Bechtěrevova choroba mohou být spojeny s narušeným spánkem, s nespavostí, u řady těchto pacientů s e může na zhoršeném spánku podílet také deprese ( nevím, zda tato příčina byla u vašeho příbuzného zjišŤována či zda zkoušel léčbu antidepresivy). Pokud Váš příbuzný neměl psychiatrické vyšetření a neurologické vyšetření, bylo by vhodné obojí doplnit. Je totiž také otázkou, zda křeč v hlavě se nedá zařadit jako bolest hlavy a zda by mu nemohly pomoci některé léky, které se užívají na bolest hlavy nebo na migrénu- proto doporučuji neurologické vyšetření. Také léky na vysoký krevní tlak mohou narušovat spánek- měl by proto probrat se svým obvodním lékařem nebo internistou svoje léky, zda se některý z nich na zhoršeném spánku nemůže podílet.