Nízká efektivita spánku u pacientů s kognitivními poruchamiEfektivita spánku u pacientů s kognitivními poruchami může být poměrně zásadně snížená. A to jak u Alzheimerovy choroby, tak i u mírných kognitivních poruch.
Poruchy spánku a spánková apnoe u pacientů na dlouhodobé peritoneální dialýzePoruchy spánku se vyskytují nejen u "zdravých" lidí, ale například i u pacientů se selhávajícími ledvinami.
Kvalita a dostatek spánku jsou spojeny s nižším krevním tlakemPokud nemají lidé dostatek kvalitního spánku, zvyšuje se jim krevní tlak. To jsou výsledky nedávno publikované studie CARDIA.
Suboptimální délka spánku u žen a riziko ischemické mozkové příhodySpánkové zvyklosti, konkrétně délka spánku, mohou být u postmenopauzálních žen příčinou zvýšeného rizika ischemické mozkové příhody.
Melatonin jako účinný lék pro děti postižené autismemTři miligramy melatoninu podané v době před večerním spaním mohou účinně zlepšit poruchy spánku u dětí postižených spektrem autistických poruch, syndromem fragilního chromozomu X nebo obojím.
Srovnání benzodiazepinů a Z-hypnotikBenzodiazepiny, stále užívané v terapii insomnie, mají mnoho nežádoucích účinků. Mezi nejvýraznější patří přetrvávající denní sedace, jež má za následek vyšší nehodovost u řidičů.
Zlepšení kvality spánku řízeným uvolňováním melatoninu u starších pacientů léčených benzodiazepinyBenzodiozepiny jsou jedny z nejčastěji používaných léků na spaní. Nicméně i přes intenzivní benzodiazepinovou terapii si někteří pacienti na poruchy spánku stále stěžují.
Ženy mají lepší spánek než mužiŽeny bez ohledu na věk mají kvalitnější spánek než muži – rychleji usínají a mají delší fáze hlubokého spánku. Mladé ženy ve srovnání s muži pak lépe snášejí i přerušení spánku během noci. To jsou závěry nedávno publikované studie.
Plánovaná fototerapie při léčbě insomnie u starších dospělýchSpecialisté z Kliniky psychiatrie a behaviorálních věd Standfordské univerzity v Kalifornii publikovali v lednu 2009 studii týkající se léčby světlem u pacientů, kteří trpí primární insomnií.