spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Když hory, tak mushing!

Zimní dovolená. Pod tímto pojmem si většina lidí představí zasněženou krajinu a po ní se prohánějící lyžaře. Trochu stereotyp a nuda, že? Vyzkoušejte letos na horách něco nového!

Snowkiting

Snowkiting je poměrně mladý zimní sport. Za použití tažného draka se jezdec uvádí do pohybu po sněhové pláni na lyžích či snowboardu. Na rozdíl od sjezdového lyžování či snowboardingu je tento sport možné provozovat na rovině (zasněžené pláně, mírné svahy, zasněžená zamrzlá jezera). Plochý terén je dokonce vhodnější než kopce díky stabilnějšímu větru. Někdy se používá tažný drak jako pomůcka při freeridingu (tzn. jízdě ve volném terénu) – snowboardista či lyžař se nechá drakem vytáhnout do kopce, nahoře draka sbalí a sjede dolů.

Snowshoeing

Snowshoeing je ideální prostředek jak si zpestřit výlet zimní krajinou. Nejstarším nástrojem k pohybu zasněženou krajinou, který je využíván již po staletí severskými národy, jsou sněžnice. Jejich původ není přesně znám, ale je jisté, že je k chůzi po sněhu využívali jak severoameričtí indiáni, tak eskymáci či obyvatelé Skandinávie. Sněžnice jsou dvě desky oválného tvaru, které se nasazují přímo na boty. Díky své ploše rozloží hmotnost člověka a ten se potom neboří do hlubokého sněhu. Dnes se sněžnice využívají hlavně pro túry horskou krajinou.

Skijöring a mushing

Proč se ale namáhat, když za nás může práci vykonat někdo jiný? Tak by se dal charakterizovat sport,který také pochází ze severských zemí. Skijöring spočívá v tom, že si lyžař zapřáhne koně a nechá se jím táhnout po zasněžených pláních. Dnes u nás tuto atrakci nabízí řada firem jako netradiční dárek pro naše nejbližší. Podobným druhem sněhové zábavy je také mushing, kde místo koně táhne lyžaře psí spřežení. Mushing je oblíbený zejména mezi chovateli severských psích plemen, kteří se každoročně účastní řady závodů.

Sněžné skútry

Pokud vás ale pohyb po vlastní nohou unavuje (a to i v případě, že za vás „šlape“ někdo jiný), zkuste projížďku na sněžném skútru. Jediné, co budete potřebovat, je řidičský průkaz skupiny A bez omezení. V případě, že ho nevlastníte, postačí i skupina B (osobní automobil), budete ale přezkoušeni instruktorem, zda jste schopni skútr bezpečně ovládat. Skútry se dají zapůjčit téměř v každém zimním středisku, jejich nevýhodou je ovšem vyšší cena za půjčení.

Tip na závěr

Pokud vás žádný z předchozích nápadů nezaujal, a přesto toužíte zažít něco neobvyklého, vyzkoušejte saunu. Ne obyčejnou, kdy se jdete zchladit pod sprchu nebo do bazénku, ale takovou, kde můžete z roztopené místnůstky skočit přímo do závěje sněhu. Je to nejpříjemnější zchlazení, které může saunující člověk zažít!

(kam)

Zdroj:
www.snowkiting.cz
www.wikipedia.org
www.mushing.cz

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha