spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Staré vánoční zvyky a tradice – pamatujete se ještě?

Stromeček, dárky, betlem, zpívání koled, smažený kapr, bramborový salát. Bez těchto tradičních záležitostí si snad už ani nikdo nedokáže Vánoce představit. Ale znáte i na další vánoční zvyky, které už tak obvyklé nejsou?

Na lyže určitě vyrážíte, jen co napadne první sníh. Vánoce nemusejí ale nutně být jen o sportovních výkonech. Předvánoční doba by měla být i časem rozjímání. Štědrý den pak dobou strávenou s nejbližšími. A třeba i se starými tradicemi. Vyzkoušejte si je!

Lití olova

Nad plamenem se v kovové nádobce rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připravte si nádobu s vodou a tekoucí olovo do ní opatrně, ale naráz vlijte. Vznikne tak odlitek roztodivných tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu nebo komu je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká.

Pouštění lodiček

Ze skořápek vlašských ořechů a malých svíček si vyrobte miniaturní lodičky a přichystejte i nádobu (například lavor) s vodou. Lodičky se zapálenými svíčkami se nechají plout po vodě. Majitele lodičky, která vydrží nejdéle svítit a nepotopí se, čeká dlouhý a šťastný život. Pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude celý rok držet doma. Jestliže lodička pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.

Půst

Říká se, že kdo po celý Štědrý den nejí, uvidí při večeři zlaté prasátko. Ke štědrovečerní večeři se zasedá, když vyjde první hvězda.

Štědrovečerní večeře

U štědrovečerní večeře se dodržují následující zvyky a obyčeje:

  • chystá se o jeden talíř navíc pro pocestného nebo náhodného hosta,
  • od slavnostní večeře se nesmí vstát, ani kdyby někdo bušil na dveře, protože ten, kdo vstane, do roka zemře.

Při přípravě slavnostní tabule se také dává pod talíř zlatý penízek nebo šupinka z kapra. Obojí má zabezpečit štěstí a bohatství na celý příští rok.

Krájení jablka

Jablko přepůlí hlava rodiny vždy až po štědrovečerní večeři. Ne ale obvyklým způsobem, ale kolmo na osu, napříč. Pokud má vnitřní část s jádry tvar hvězdy, sejdou se za rok všichni ve zdraví. Má-li tvar kříže, někdo z přítomných těžce onemocní. Variantou tohoto zvyku je, že jablko překrajuje každý člen rodiny, pokud má jeho překrojené jablko tvar hvězdy, bude zdravý, pokud křížku, zemře.

Stíny

Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.

Cizí věci v domě

Do konce roku by se také měly vrátit všechny cizí věci, které jsou v domě. Projděte tedy pečlivě celý dům či byt a vraťte vše, co vám nepatří.

(kam)

Zdroje:
vanoce-vanocni-darky.cz
www.nasevanoce.cz
www.mineralfit.cz

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida