spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Studovat můžete i po padesátce!

Je vám líto, že jste v mládí nešli na vysokou školu? Nezoufejte, ještě není nic ztraceno. Studovat lze totiž i ve vyšším věku! Seznamte se s projektem Univerzita třetího věku.

Univerzita třetího věku se představuje

Poskytování vzdělávání starším lidem v rámci celoživotního vzdělávání se stává prestižní záležitostí každé vysoké školy. Jednou ze součástí programu celoživotního vzdělávání je Univerzita třetího věku (U3V). Vzdělávací aktivity jsou nabízeny formou zájmového studia prostřednictvím přednášek, kurzů, seminářů, exkurzí a výletů s odborným doprovodem. Tato činnost umožňuje na vysokoškolské úrovni si doplnit a obnovit vědomosti v nejrůznějších oblastech kulturního a vědeckého života. Zároveň slouží k udržování společenských aktivit, které mají podnítit samostatnost v rozšiřování vědomostí a napomáhat sociální soudržnosti občanů.

Skvělý nápad

První univerzita třetího věku jako moderní projekt celoživotního vzdělávání byla založena v roce 1972 ve Francii v Toulouse na Univerzitě společenských věd. Pan Pierre Vellas, zakladatel a tvůrce nových vzdělávacích metod, měl s touto myšlenkou velký úspěch. Tento specifický vzdělávací program se postupně rozšířil po celém světě. Do koncepce celoživotního učení se zapojily také UNESCO a Evropská unie. Na českých univerzitách je vznik U3V spojen v roce 1986 s aktivitami Českého červeného kříže, Československé gerontologické společnosti v Olomouci, Univerzity Palackého a především pak s olomouckou fakultní nemocnicí. Hlavní nositel myšlenky U3V nebo také "seniorské univerzity" byl primář Fakultní nemocnice v Olomouci MUDr. Jaromír Vachutka. Hlavním tématem vzdělávacího programu byla péče o člověka ve zdraví, nemoci a tísni. V této době převládala zdravotnická témata. Od této doby postupně U3V vznikají na všech univerzitách v České republice a od roku 1990 také na Slovensku.

Co všechno U3V nabízejí

V současné době lze v ČR univerzitu třetího věku absolvovat na 24 vysokých školách. Studovat lze nejenom například jazyky nebo psychologii a filozofii, ale také třeba zdravovědu, dějiny umění a hudby, a dokonce i základy grafologie, liturgii nebo filmové umění. Ceny jednotlivých kurzů se pohybují v řádech stokorun za jeden semestr.

(kam)

Zdroj:
kariera.ihned.cz
www.cuni.cz
www.u3v.slu.cz
www.ujep.cz

 

Počet komentářů: 1

 

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba