Náměsíčnost pomáhá vědcům zkoumat děje v mozku
Angličané používají pro tento stav označení sleepwalking – chůze ve spánku. Je to poměrně přesné, protože u náměsíčnosti se kombinují prvky spánku a bdělosti. Patří mezi poruchy spánku, které jsou častější v dětství než v dospělosti. Až 30 % dětí a 7 % dospělých totiž zažije v životě alespoň jednu epizodu "chození ve spánku".
Náměsíčnost má v lékařství pojmenování somnambulismus. Během náměsíčnictví člověk vstane z postele a prochází se několik minut až půl hodiny po místnosti. Člověk potom může vyjít ze dveří a dokonce i z domu. Má bezvýrazný, nereagující obličej a nelze s ním nijak navázat komunikaci. Na tuto "noční procházku" si ráno vůbec nepamatuje. Je zajímavé, že náměsíčnictví se objevuje spíše v první třetině noci.
Nedostatek spánku může vyvolat náměsíčnost
Omezení množství a kvality spánku může vést k projevu náměsíčnosti; ta může být použita i k diagnóze a zkoumání těchto poruch u citlivých jedinců. To dokazuje studie profesora psychologie Antonia Zadry z Unverzity v Montrealu.
Nejen tato studie, ale i mnohé předcházející potvrzují domněnky, že omezení spánku vytváří mnoho druhů neobvyklých pohybových aktivit ve spánku. Mezi nimi je i náměsíčnost, ale tyto jevy musí být posuzovány komplexněji. Proto byla studie provedena se čtyřiceti pacienty, kteří byli nahráváni na video během noci ve spánkové laboratoři. Podstoupili základní vyšetření (srdeční akce, sycení krve kyslíkem a dýchání atd.). Následující den se věnovali různým činnostem a po 25 hodinách bdění byli zase během spánku sledováni.
Mozek: velká neznámá
Během spánku mělo čtyřicet sledovaných pacientů ve studii 32 epizod neobvyklých pohybových aktivit. 20 z nich bylo náměsíčnictví. Výsledky studie tak potvrzují, že nedostatku spánku může být použito ke stanovení diagnózy náměsíčnictví. Někdy je také důležité rozlišit somnambulismus a noční epizody epilepsie (záchvatovité onemocnění mozku) nebo jiná neurologická onemocnění, které se mohou náměsíčnictvím jen projevovat.
Vědce zajímá, jak to vlastně je s mozkovou aktivitou během náměsíčnictví. Jestli jsou lidé spíše částečně spící, nebo částečně vzhůru. Tyto dva stavy ale nejspíše existují zároveň.
Zastavte náměsíčníka!
Co tedy dělat v případě, že je někdo z vašich blízkých náměsíčný? Především je vhodné preventivně odstranit z jeho okolí ostré předměty. V dětství se není třeba nad výskytem epizod "chození ve spánku" znepokojovat. Nejčastější její výskyt je kolem 12. roku věku, ve většině případů mizí před 15. rokem života.
Drogy, nebo neuróza?
Pokud se ale náměsíčnictví vyskytne poprvé až v dospělosti, je potřeba pomyslet na možnost užívání drog nebo spíše na neurologickou poruchu. Potom by cesta měla vést do spánkové laboratoře, kde náměsíčnost mohou náležitě prozkoumat a neurologickou poruchu jednoznačně vyloučit.
(jnl)
Zdroj:
Annals of Neurology, publikováno online 19. března 2008