spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Využijte změnu času ke splacení spánkového dluhu

Až se za několik dní – 26. října – posunou hodiny ze 3:00 zpět na 2:00, můžete tuto hodinu navíc využít tak, jak se nám zamlouvá nejvíce. Odborníci ale radí: věnujte tuto hodinu splacení svého spánkového dluhu!

Spánek nesmí ustupovat ostatním činnostem

Až příliš často v dnešní době dáváme přednost pracovním či rodinným povinnostem před dostatkem spánku. Lékaři z Kliniky pro poruchy spánku ze Stanfordské univerzitní nemocnice v Kalifornii radí: Udělejte ze spánku svou prioritu, nikoli druhořadou záležitost! Nedostatek kvalitního spánku totiž vede k nesoustředěnosti, nevýkonnosti, problémům s krátkodobou pamětí, změnám nálady a dennímu pospávání. To vše pak vede ke zvýšení napětí v rodině i v práci a nízké denní produktivitě. Takže tím, že si uberete například hodinu spánku a věnujete ji práci, jste vlastně nic nezískali – naopak celodenně sníženou produktivitou si často přiděláte i práci na další den.

Spánkový deficit ovlivňuje i zdraví

Kromě výše zmíněných, poměrně nedůležitých potíží, vede nedostatek spánku i k jiným, závažnějším důsledkům. Z vědeckých studií vyplývá, že lidé, kteří nedostatečně spí, trpí častěji poruchami imunity a s tím spojenými častějšími infekčními nemocemi. Tito lidé také obvykle pozorují sníženou chuť k jídlu, a přesto zároveň více inklinují k přibírání na váze.

Přechod na zimní čas – první krok ke změně k lepšímu

Dobrým odrazovým můstkem, jak se dostat ze začarovaného kruhu, nám může být i tato jedna hodina k dobru, kterou nabízí časový posun z letního času na standardní čas zimní. Je ale zřejmé, že o dobrý spánek je třeba pečovat celoživotně a že pokud trpíme chronickým nedostatkem spánku, tato jedna hodina navíc stačit nebude.

Kdy půjdeme 26. 10. spát?

Berme tedy přechod z letního času na zimní jako naši šanci a jděme spát v obvyklou hodinu, nikoli o hodinu později. Je možné, že následující den večer se nám ve stejný čas ještě nebude chtít do peřin, přesto bychom se k tomu měli přinutit – naše tělo se nám za tuto snahu odmění.

(sva)

Zdroj: Fall Time Change Could Be Boon for Sleep. American Academy of Sleep Medicine, news release, Oct. 15, 2007

 

Počet komentářů: 2

 

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha