spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Kvalita spánku je důležitější než jeho délka

Tento podstatný objev je v oblasti spánkové medicíny tématem číslo jedna. Pro pohodové fungování během dne je totiž daleko podstatnější, jak dobře spíme, nikoli jak dlouho.

Lidé v našem okolí spí různě dlouhou dobu. Někomu stačí v peřinách strávit šest hodin a ráno je čerstvý jako rybička, jiný pro ten samý efekt potřebuje spát hodin nejméně devět. Jak je to možné? Tajemství je v kvalitě, nikoli v kvantitě. I když spí tito lidé různě dlouho, spí kvalitně.

Naopak nekvalitní spánek se vyznačuje několika faktory:

  • Trvá nám příliš dlouho, než usneme.
  • Probouzíme se často během noci.
  • Probouzíme se příliš brzy nebo dřív, než chceme.
  • Ráno nejsme svěží a přes den cítíme sníženou psychickou výkonnost.

Nevyspalí a neklidní

Únava, podrážděnost, poruchy koncentrace, paměti, poruchy nálady, poruchy sociálních aktivit, špatná školní nebo pracovní docházka, denní spavost, úbytek energie, motivace, iniciativy, náchylnost k chybám, nehodám (práce, řízení), bolesti hlavy, zažívací potíže. To všechno může nedostatek kvalitního spánku způsobovat. Kvalita života pak klesá rychlostí blesku. Není divu, že nás podobné potíže přivedou ke specialistovi na spánek.

A právě ten může pomoci nejvíce. Poradí úpravu denního rytmu, tipy na spánkovou hygienu a může předepsat i prášky na spaní. Ovšem pozor: není prášek jako prášek.

Doposud prodávaná hypnotika mají svá pro a proti. Sice po nich budeme spát jako dřevo, ale vystavujeme se riziku nepříjemných vedlejších účinků. Novou alternativou jsou proto léky založené na melatoninu. Tento hormon je lidskému organismu bližší, a je k němu tedy daleko šetrnější. Navíc není návykový.

Jak si kdo večer ustele, tak se ráno probudí

Zlepšení kvality spánku je důležité pro celkové správné fungování organismu. Díky dobrému spaní se totiž zvyšuje i psychická výkonnost během následujícího dne.

Přípravky s melatoninem mají oproti starším hypnotikům své výhody:

  • mají vynikající snášenlivost (melatonin je tělu vlastní, fyziologický),
  • po ukončení užívání nezpůsobují syndrom z vysazení (tzv. rebound fenomén, znovuvzplanutí nespavosti), při kterém uživatel nemůže bez léku usnout,
  • nevedou k závislosti na léku,
  • neovlivňují paměť, koncentraci, nemusíte se obávat řídit vozidlo.

Léčba nespavosti a prášky na spaní, ať už kterékoliv, patří do rukou lékaře. Jen on může posoudit váš celkový stav, posoudit, která léčba bude pro vás účinná a poradit, kterou cestu zvolit. Pokud vám vaše současná hypnotika nevyhovují, zkuste se svého lékaře zeptat na další možnosti léčby nespavosti.

(ercp)

Zdroj:
Martin Pretl: Praktický lékař a nespavost. Med. Pro Praxi 2008; 5 (3): 123–126.
Švestka J.: Melatonin s prodlouženým účinkem v léčbě primární insomnie u starších osob, Psychiatrie 2008; 12 (3).

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma