spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Věk

Ve vyšší věku se poruchy spánku vyskytují poměrně často.

Je to dáno fyziologickými změnami, které zhoršují řadu funkcí a orgánů. Ve vyšší míře se vyskytují depresivní a úzkostné poruchy.

Starší osoby pravidelně užívají řadu léků, z nichž mnoho působí buď aktivačně a způsobuje obtížné usínání, nebo naopak navozují únavu a spavost, ale takto vynucený spánek kvůli své pozměněné architektuře není plně osvěžující. Může se na tom podílet i změna sociálních podmínek. U řady poruch spánku ve stáří se ale skutečnou příčinu nalézt nepodaří. V tom případ hovoříme o tzv. primární nespavosti .

Jednou z příčin je snížení hladiny melatoninu v krvi ve stáří. Hladina melatoninu se totiž se stoupajícím věkem úměrně snižuje.

Poruchu spánku lze pozorovat i na hypnogramu. Dochází k postupnému zkracování tzv. spánku pomalých vln (NREM fáze 3 a 4). Tyto fáze jsou pro regenerační funkci spánku klíčové, a proto spánek u většiny starších lidí již svou funkci neplní.

Navzdory tomu, že poruchy ve spánku se vyskytují ve vyšším věku téměř pravidelně, ve většině případů bohužel nejsou lékaři zachyceny a léčeny.

Zdroj:
Szuba MP et al., Insomnia. Principles management, Cambridge University Press, 2003.
Waldhauser F, et al. Alterations in nocturnal serum melatonin levels in humans with growth and aging, J Clin Endocrinol Metab, 1988; 66 (3), p. 648–652.
Subramanian S, Surani S. Sleep disorders in the elderly. Geriatrics 2007; 62(12), p. 10–32.

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha