Věk
Ve vyšší věku se poruchy spánku vyskytují poměrně
často.
Je to dáno fyziologickými změnami, které zhoršují řadu funkcí a orgánů. Ve vyšší míře se vyskytují depresivní a úzkostné poruchy.
Starší osoby pravidelně užívají řadu léků, z nichž mnoho působí buď aktivačně a způsobuje obtížné usínání, nebo naopak navozují únavu a spavost, ale takto vynucený spánek kvůli své pozměněné architektuře není plně osvěžující. Může se na tom podílet i změna sociálních podmínek. U řady poruch spánku ve stáří se ale skutečnou příčinu nalézt nepodaří. V tom případ hovoříme o tzv. primární nespavosti .
Jednou z příčin je snížení hladiny melatoninu v krvi ve stáří. Hladina melatoninu se totiž se stoupajícím věkem úměrně snižuje.
Poruchu spánku lze pozorovat i na hypnogramu. Dochází k postupnému zkracování tzv. spánku pomalých vln (NREM fáze 3 a 4). Tyto fáze jsou pro regenerační funkci spánku klíčové, a proto spánek u většiny starších lidí již svou funkci neplní.
Navzdory tomu, že poruchy ve spánku se vyskytují ve vyšším věku téměř pravidelně, ve většině případů bohužel nejsou lékaři zachyceny a léčeny.
Zdroj:
Szuba MP et al., Insomnia. Principles management, Cambridge University Press, 2003.
Waldhauser F, et al. Alterations in nocturnal serum melatonin levels in humans with growth and aging, J Clin Endocrinol Metab, 1988; 66 (3), p. 648–652.
Subramanian S, Surani S. Sleep disorders in the elderly. Geriatrics 2007; 62(12), p. 10–32.