Pravidelně se budím mezi 2-3 hodinou, bez nějaké zjevné příčiny. Vstanu, dojdu si na malou, projdu se po bytě, připravím si pití, většinou magnesium, nebo teplé mléko s medem, vypiju hrnek, vyhýbám se ostrému světlu, pak ulehnu a většinou usnu. Vstávám denně v cca 6.30-7.00. Je můj postup správný, nebo je lepší zůstat ležet a nevstávat. Děkuji M.Orion
Jednoznačná rada neexistuje, pokud máte pocit, že takto problém s nočním probuzením zvládáte a ráno a během dne se cítíte vyspalý/á, není důvod tento Váš návyk měnit.
|
|
Dobrý den.Pracuji na tři směny.Po noční směně spím velmi špatně a krátce.Ostatní dny když jdu spát třeba v devět večer usnu okamžitě.Po dvou až třech hodinách se vzbudím a do rána se probouzím několikrát za hodinu.Proto chodím spát kolem čtyřiadvacáté hodiny nebo déle a spím do rána.Přes den jsem schopen usnout kdykoli v jakékoli pozici.Když usnu ve dne, večer je to ještě horší.Děkuji za radu.
Pravděpodobně Váš organismus netoleruje směnný režim dobře, problémy, které popisujete se u části lidí pracujících na směny vyskytují. Doporučuje se při těchto potížích - nespavost a pak zase velká ospalost během dne- práci na směny přerušit, pak se spánek většinou zase upravuje. Brát léky na spaní není řešení- organismus není v nepořádku, ale v nepořádku je režim, kterému je vystaven. Pokud změnit práci nemůžete, lze v některých případech podávat lék na zvýšení denní bdělosti, ale ten by Vám musel předepsat lékař ve spánkové poradně.
|
|
Dobrý den, mám opačný problém než většina lidí. Cítím se stále unavená (již několik let). S trochou nadsázky se dá říci, že bych usnula i ve stoje. Můj ošetřující lékař mi sdělil, že mám tak nastavený organismus a nedá se s tím nic dělat. Já bych přesto tento stav velice ráda změnila. Moc Vám děkuji za radu. S přáním pěkných dnů Jiřina Kaválková.
Pokud mají Vaše potíže opravdu ráz nadměrné denní spavosti, jak popisujete, že usnete " i ve stoje", mohlo by se jednat o některou z poruch spánku, které se projevují zvýšeným usínáním během dne a dají se léčit. Nejdříve je ovšem potřeba stanovit přesnou diagnosu, vyžádejte si od svého obvodního lékaře doporučení do spánkové poradny, usínání během dne rozhodně není normální.
|
|
Dobrý den
pracuji pouze na noční směny a to tak že 14 dní sloužím a potom mám 7 dní volno. Po dobu tohoto volna mám obrovské problémy se přeorientovat na noční spánek a spím po chvilkách. Zkoušel jsem i delší dobu nespat abych potom t.zv. padnul ale nebylo to nic platné.
Děkuji za odpověd
Práce na směny je pro organismus zátěží, někdo není schopen snášet práci v směnném režimu vůbec. Obecně se doporučují spíše kratší směny, které se střídají po několika dnech- pokud byste mohl, zařiďte si kratší intervaly mezi noční směnou a volnem, 14 dní už je poměrně dlouho a organismus si pak špatně navyká na normální režim. Pokud to nejde, mohl byste zkusit v období volna užívání " spánkového hormonu" melatoninu, který navozuje spánek přirozenou cestou, je obsažen v léku, který se jmenuje Circadin, je na lékařský předpis, hradí si ho pacient, podává se asi 1 hodinu před ulehnutím.
|
|
Dobrý den, mám 13 měsíčního syna, který se v noci vzbudí třeba i 20x , takže se vůbec s manželem nevyspíme.Přes den spí jen kolem oběda ca 1-1,5 hodiny.Některé noci mi přidá, že je vzhůru nebo se převaluje co 5 minut. Pokaždé se ke mě přitulí a napije se mléka(stále kojím).Před spaním mu dávám kašičku Sunarku s pšenicí nebo ovesnou téměř plný hluboký talíř a pak ho ještě kojím a u toho usne. Už si nevím rady, někdy to na mě dolehne a jsem strašně moc unavená. Syn nechce spát ani v postýlce, takže je to náročné. V noci se převaluje, roztahuje přes celou postel, kope ... :-D Co mohu udělat pro to , aby lépe spal? Byla bych šťastná , kdyby se vzbudil třeba jen 5 x za noc.Předem děkuji za odpověď.
Vaše dítě pravděpodobně trpí nespavostí, která se v tomto věku vyskytuje poměrně často a říká je jí nespavost z nesprávného režimu, nesprávných návyků při usínání. Podmíněně jste vytvořili synovi spojení usínání s kojením a proto opět kojení při nočních probouzeních vyžaduje, těchto probouzení bývá více než u dětí, ,které se neučily usínat samostatně. Pokud chcete tento problém zvládnout, musíte se pokusit o zvadení správného spánkového režimu, instrukce najdete na některých intenetových stránkách o nespavosti, poradit by Vám měl Váš obvodní dětský lékař nebo si přečtete některou z knížek o dětské nespavosti např. Nespavost malých dětí apod. Doporučuje se tento problém řešit, ale záleží smaozřejmě na Vás, v tomto věku už noční kojení není potřeba a jedná se o návyk, který může spánek spíše narušovat.
|
|