Můj otec trpí spánkovou apnoe, používá dých. přístroj. Je tato porucha dědičná ? Jsem žena 34 let a už od dětství chrápu. Manžel mě někdy i několikrát za noc musí budit. Někdy se vzbudím i sama, ale hned zase usnu. Přes den jsem potom samozřejmě nevyspalá a manžel bohužel na tom není líp... Můžou pomoci různé spreje proti chrápání ?
Spánková apnoe v některých případech může být dědičná, takže pokud máte nějaké pochybnosti o tom, zda také trpíte spánkovou apnoí ( chrápání může být jedním z jejích příznaků a děchové pauzy někdy nemusí být tak výrazné), obraťte s e určitě na některou z spánkových poraden, bylo by vhodné provést objektivní vyšetření, které by Vám řeklo, zda se jedná jenom o chrápání nebo o spánkovou apnoe a podle toho se zvažuje i léčba. Spreje proti chrápání obvykle moc nepomáhají.
|
|
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vyrovnat s casovým rozdílem - pásmem / 8 hodin/ během krátké doby. Děkuji
Pokud je problém se spánkem, dá se užít melatonin, látka která i v těle normálně navozuje spánek. V Evropě včetně Slovenska, stejně tak v USA, jsou melatoninové preparáty běžně dostupné. U nás melatonin v této formě není k dispozici, je jen ve formě léku na nespavost , který se jmenuje Circadin a je na lékařský předpis.
|
|
Je mi 55, mám 30 let roztroušenou sklerozu, jsem částečně upoutána na vozík, kratší vzdálenosti chodím o holích. Již několik let trpím nespavostí, posledních asi 5 let beru na noc Stilnox, asi dva roky mi stačila půlka a nyní beru celý prášek /spím po něm 4 až 5 hodin/. Když si ho nevezmu, jsem celou noc vzhůru. Přes den též nespím. Nevím, jestli nespavost souvisí s mou nemocí, ale chtěla bych se zbavit závislosti na Stilnoxu a nevím jak. Děkuju za odpověď.
Poruchy spánku se mohou při chronických neurologických onemocněních objevovat, ve Vašem případě by bylo ještě dobré zvážit, zda se na vašich potížích s usínáním nemůže podílet také nějaká porucha nálady- např. deprese nebo úzkostnost, to by pak byly vhodné jiné léky než Stilnox, takže by bylo správné, kdybyste měla ještě vyšetření psychologa nebo psychiatra v totmo směru. Jinak další řešení se asi příliš nenabízí, dlouhodobé užívání léků na spaní není obecně doporučováno, pokud je ale nutné, je Stilnox moderní lék na spaní, který nemá podstatné nežádoucí účinky. Proberte ještě situaci s lékařem, který Vás zná osobně.
|
|
Dobrý den, chtěla bych se zeptat co udělat pro to, aby má 14 měsíční holčička spala celou noc. Vstává někdy až 20x, usíná okolo 22h, ikdyž je do 19h. vykoupaná, napapaná a v postýlce. tento samý problém mám se synem, kterému je dva a půl roku, ten spí skoro celou noc, ale usíná také kolem 22h. za stejných podmínek jako dcera a vstává mezi 5:30-6:00h. Já jsem z toho hrozně unavená, jelikož ani po obědě neusnou. Co by jste mi poradila?
Takto pozdní usínání ve věku 14 měsíců je velmi neobvyklé, vzhledem k tomu, že popisujete podobnou potíž i u syna, mohlo by se jednat o nějaký dědičný sklon k poznějšímu nástupu spánku. Ani u 2,5 letého dítěte není 8 hodin spánku normální doba, většinou je to 12 hodin. někdy takto špatně spí děti , které s epozději projevují hyperaktivitou a nesoustředěností. Ve vašem případě by bylo lepší se domluvit o problémech s dětským lékařem ev. s dětským neurologem či navštívit spánkovou poradnu. Mohou být také nějaké chyby v režimu dětí, to vše je potřeba podrobněji rozebrat.
|
|
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli lze uspíšit srovnání spánkového režimu u novorozence. Doposud se v noci velmi často budí a ve dne spí hlubokým spánkem. Děkuji za odpověď. Pavla V.
Vyzrávání spánku u novorozence uspíšit nejde. Vím, že je to velmi nepříjemné, ale některá miminka mají tendenci k takto převrácenému spánkovému rytmu. Pro Vás je to ale trochu signál, že do budoucna, to znamená mezi 2.-3. měsícem byste měla začít se správným spánkovým režimem, v současné době to možné není. Pokyny pro spánkový režim malých dětí se dají najít na internetu nebo v knížkách / např. Nespavost malých dětí/.
|
|