spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Narkolepsie

Narkolepsie je jednou z poruch nadměrné denní spavosti.

Onemocnění může vzniknout již v dětském věku. Má stejné projevy jako jiné hypersomnické poruchy. U narkolepsie se často vyskytuje tzv. kataplexie.

Kataplexie je ochabnutí svalů (obrna), nedochází ale ke ztrátě vědomí. Celková kataplexie postihuje svaly celého těla, částečná se týká jen určité svalové skupiny, například oblasti obličeje, šíje nebo dolních končetin. Záchvat trvá pouze několik vteřin či minut. U narkolepsie se také mnohdy popisují velmi živé zrakové sluchové a dotykové halucinace, které se objevují nejčastěji při usínání.

Noční spánek je typicky mělký. Doba mezi ulehnutím a usnutím bývá zkrácena (pod 8 minut), celkový spánek trvá déle. Pro potvrzení této diagnózy tedy kromě dotazníkového šetření je nutno podstoupit noční polysomnografické vyšetření .

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta