spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Den otevřených dveří spánkové medicíny

… v dávných časech antické mytologie existoval bůh spánku Hypnos s jedinečnou schopností uspávat všechny živé tvory. A to včetně všech bohů, dokonce nejvyššího boha Dia. K usínajícím se neslyšně přibližoval pomocí jemných křídel a jejich dotykem způsoboval spánek… Bohužel však nežijeme v době Homérovy Iliady a pro značnou část lidí není spánek samozřejmou a přirozenou součástí každodenního života.

Jaké známe poruchy spánku a bdění:

  • Insomnie (nespavost)
  • Poruchy dýchání ve spánku (zejména apnoe)
  • Centrální hypersomnie (nejčastěji narkolepsie)
  • Poruchy cirkadiálního rytmu
  • Parasomnie (náměsíčnost, noční děs, porucha chování v REM spánku a další)
  • Abnormální pohyby související se spánkem (např. syndrom neklidných nohou)

Poruchy spánku mohou souviset i s řadou primárně neurologických, duševních i interních chorob, případně navazující na úrazy mozku.

Světový den spánku 2010 byl určen mnoha mezinárodními organizacemi včetně World Association of Sleep Medicine na 19. března. S tímto dnem se ve většině zemí pojí množství osvětových a vzdělávacích akcí poukazujících na význam spánku, význam kvalitní bdělosti, na nemoci manifestující se poruchou spánku a bdění anebo vyskytující se v průběhu spánku. Světový den spánku byl poprvé organizován v roce 2000. Česká společnost pro výzkum spánku a spánkovou medicínu k tomuto datu připravila informační akci Den otevřených dveří spánkové medicíny.

Česká společnost pro výzkum spánku a spánkovou medicínu (ČSVSSM) vznikla v roce 2001 a je asociovaným členem European Sleep Research Society. ČSVSSM je dobrovolným, nezávislým a nepolitickým sdružením, které sdružuje lékaře, psychology, biology, střední zdravotnické pracovníky, studenty, učitele a vědecké pracovníky v oboru spánku a bdění.

Společnost usiluje o podporu a koordinaci všech forem péče o pacienty s poruchami spánku a bdění a prosazuje zkvalitnění zdravotnické péče o tyto pacienty. ČSVSSM podporuje rozvoj poznání a výzkum spánku a bdění, jejich poruch a léčení těchto poruchy a zasazuje se o rozvoj jejich optimální léčby.

Chcete se dozvědět o poruchách spánku něco víc? Navštivte 22. března 2010 následující pracoviště.

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci