Práce na směny může být zdrojem vzniku deprese Na pracovišti se směnným provozem zaměstnanec může často podléhat
depresím. A rozhodně v tom není sám: tímto problémem trpí až 19 milionů
lidí na celém světě.
Spánkový dluh nedohoníte, ale uhradit ho můžeteKdo spí delší dobu příliš krátce, často doufá, že někdy potom chybějící hodiny "naspí". Pokud například ve všední dny chodíte pozdě spát a brzy vstáváte do práce, a o víkendu si pořádně přispíte v domnění, že se spánkového dluh zbavíte, můžete být zklamáni.
5 rad, jak usnout v cizím prostředí Lidé trpící nespavostí dobře vědí, co znamená špatné usínání, časté probouzení během noci a nespavost od časných ranních hodin. Na vině nespavosti může být i prostředí, ve kterém spíme – pak trpíme tzv. environmentální poruchou spánku.
Vyhněte se "syndromu turistické třídy" – jeďte na dovolenou vlakem!Cestovatelské strasti, které s sebou nese přesun na větší vzdálenosti, zná asi každý z nás. Mnozí určitě alespoň jednou v životě absolvovali mnohahodinovou prázdninovou cestu automobilem do Jugoslávie k moři.
Syndrom neklidných nohou se může projevit už v dětstvíNepříjemné pocity v nohou a podivné brnění vás v noci nutí stále pohybovat nohama. A místo osvěžujícího spánku se pak probouzíte unavení.
Jak dlouho se člověk obejde bez spánku? Zeptejte se rekordmana!Londýnské Times vydaly zprávu, že Tony Wright z Cornwallu zůstal vzhůru 266 hodin. Svým činem se pokoušel zlomit rekord 264 hodin z roku 1964, který stanovil Randy Gardner ze San Diega.
Překročení několika časových pásem v jednom dni může způsobit zdravotní problémyLidské tělo má "vnitřní hodiny", které kontrolují krevní tlak, tělesnou teplotu a hladiny různých hormonů v krvi. Překročí-li člověk několik časových pásem v jednom dni, mohou se tyto vnitřní hodiny porouchat.
Poruchy spánku se nevyhýbají ani školním dětemDětství se dospělým jeví jako bezstarostné období. Dnešní děti by ale možná odpověděly jinak. Také mají své starosti... a ty se mohou projevit třeba poruchami spánkového rytmu.
Jíte v noci? Možná trpíte syndromem nočního přejídáníTrávíte v nočních hodinách více času v kuchyni než v ložnici? Je možné,
že trpíte poruchou spánku zvanou syndrom nočního přejídání. Lidé s touto poruchou typicky nemají ráno vůbec chuť k jídlu.
Chronickým nespavcům hrozí úzkostné stavy a depreseKrátkodobou nespavost zažije alespoň jednou v životě snad každý z nás. Úprava spánku se většinou dostaví sama po odeznění příčiny nespavosti nebo pomůže krátkodobá léčba.