spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Sny a snáře

Sny jsou neodmyslitelnou součástí zdravého spánku a jejich nepřítomnost vypovídá o horší kvalitě spánku.

O tom, proč sny existují a co znamenají, jsou vytvářeny teorie po staletí. Snahy o porozumění snům se objevují ve všech dosud známých starobylých kulturách všech světadílů.

Jednou ze stále nezodpovězených otázek je, do jaké míry mohou sny předpovídat výskyt různých duševních poruch a onemocnění. Doposud převládá názor, že sny duševně nemocného vždy odrážejí duševní poruchy, i když spíše než obsah snu je důležitější jeho interpretace snícím. Například u schizofreniků jsou sny poměrně jednoduché, ale mají větší sexuální a úzkostný náboj. U depresivních pacientů jsou sny kratší a mají tendenci ke katastrofickým a depresivním obsahům, a to i po odeznění onemocnění.

Existuje mnoho teorií o funkci snů. Některé považují sny za "pročišťující" proces, který zbavuje paměť nežádoucích a slabých podnětů. Jiné hypotézy vidí úlohu snů v tvorbě paměti a ve formování kreativních řešení problémů. Se sny je často dávána do souvislosti funkce spánku REM. Uvažuje se o důležitosti REM a snů při vyzrávání mozku novorozenců či o zásadním vlivu na upevňování paměti v jakémkoliv věku.

V současnosti má moderní medicína intenzivní snahu začlenit sny a zkoumání jejich významu do postupů při hledání diagnózy a při péči o pacienta. Sny jsou ale bohužel natolik složitým jevem, že jejich interpretace v ordinaci i specialisty bude vždy tvrdým a časově náročným oříškem. Díky tomu nelze v nejbližších letech očekávat, že by se sny staly rutinním nástrojem v péči o nemocné.

Zdroj: Smolík P., Spánek a sny in Nevšímalová S., Šonka K. et al. Poruchy spánku a bděni, Galen, 2007, p. 53-59

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba