spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Z-látky

V cestě za hledáním ideálního hypnotika se počátkem 90. let objevuje skupina tzv. Z neboli nebenzodiazepinových hypnotik.

Látky nebenzodiazepinové skupiny nemají společnou chemickou strukturu, a jak již samotný název napovídá, nejsou ani odvozeny od benzodiazepinu. Tyto léky představovaly ve své době ideální hypnotika, neboť se zdálo, že splňovaly většinu požadavků. Měly specifičtější mechanismus účinku. Stejně jako benzodiazepiny působily přes receptor kyseliny gama aminomáselné (GABA), konkrétně GABA receptor typu A, ale na rozdíl od nich pouze na tzv. omega-1 část. Díky této selektivitě nevyvolávaly svalovou slabost.

Pozdější studie ale poukázaly na vznik závislosti následkem dlouhodobého podávání těchto hypnotik. Ukázalo se, že v menší míře mohou vyvolávat i útlum dechového centra. Oproti přirozenému spánku způsobují spánek o mírně odlišné architektuře, což se projeví jeho neplnohodnotnou zotavovací funkcí.

Zdroj: Pretl M., Přihodová I., Insomnie in Nevšímalová S., Šonka K. et al. Poruchy spánku a bdění, Galen, 2007

Zpět

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce