spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vitaminy a minerální látky

Příčinou špatného usínání a neklidného spánku bývají často stresové situace, které narušují nástup spánku, a ostatní dráždivé podněty.

Základním opatřením při léčbě takovéto nespavosti je zmírnění či úplné odstranění těchto faktorů. Tyto změny můžeme podpořit i některými minerálními látkami a vitaminy.

  • Vitaminy skupiny B jsou potřebné pro normální funkci mozku a nervové soustavy. Příznivě působí při neurologických potížích a stresu, který může být příčinou nespavosti.
  • Vitamin C je důležitý pro tvorbu protistresových hormonů. Je-li příčinou nespavosti stres, můžeme podpořit své protistresové hormony účinnou denní dávkou vitaminu C, tj. u dospělého člověka do 200 mg.
  • Vitamin E má protikřečové účinky a sehrává i jistou roli v prevenci rakoviny a řady dalších civilizačních onemocnění, příznivý vliv má i na nervovou a cévní soustavu a krvetvorbu.
  • Minerální látka selen má povzbuzující účinky a tlumí stavy úzkosti. Může nám tak napomoci odstranit příčinu naší nespavosti.
  • Hořčík a vápník jsou důležité minerální látky pro funkci nervové soustavy. Potřeba hořčíku stoupá zejména v těhotenství, proto může být hořčík indikován při nespavosti, bolestech svalů a kloubů, stazích dělohy i u těhotných žen.
  • Kyselina listová je velmi významná látka při tvorbě našeho "hormonu štěstí". Syntetizuje totiž v buňkách mozku a nervů látky noradrenalin a serotonin. Noradrenalin je látka, která nám navodí to správné nadšení při řešení různých stresových problémů (aktivizuje nás a připravuje nás na stresové situace). Serotonin nás naopak tlumí, přenáší nás do ráje šťastných myšlenek a večer nás ukolébá ke zdravému spánku.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba