spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Zdravý jídelníček

Až do konce druhé světové války se vědci i široká veřejnost domnívali, že vliv diety – zdravé výživy – na duševní funkci je velmi malý či vůbec žádný. Ale opak je pravdou.

Výzkumy posledních čtyřiceti let prokázaly úzkou spojitost mezi mozkem a dietou. To co jíme i to jak jíme ovlivňuje i naše myšlení, cítění i spánek. Obecně platí, že mléčné výrobky podněcují tvorbu melatoninu, který zvyšuje kvalitu spánku.

Naopak potravinové doplňky (aditiva), zvláště pak umělá sladidla, zvyšují bdělost, proto je vhodné se těmto potravinám před ulehnutím vyhýbat. Usínání rovněž překáží příliš mohutná a kořeněná večerní jídla, alkohol a nápoje či pochutiny obsahující kofein a jiné stimulanty. Chcete-li se dobře vyspat, přečtěte si několik rad na závěr:

  • Nejezte těžká a kořeněná jídla před spaním, ideální je sníst večeři bez umělých sladidel a potravinových doplňků do 18. hodiny.Před odchodem na lůžko vypijte sklenku vlažného mléka (či jiného mléčného nápoje). Neslaďte ho umělými sladidly, ale pouze sladidly přírodními, například medem.
  • Před ulehnutím snězte lehké sacharidy, budete více ospalí. Vynechejte nejméně 6 hodin před spaním alkohol a nápoje či pochutiny obsahující kofein a jiné stimulanty. Snažte se jíst zdravě (potraviny bez emulgátorů, obsahující vlákninu a dostatek vitaminů a minerálů …). Nepřejídejte se.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba