spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Můj příběh


Podělte se s ostatními o Vaše zkušenosti


 vyhledat  

Nalezeno 115 záznamů z celkového počtu 115, zobrazeny 71. - 80.

 1  2  3  4  5  6  7  [ 8 ]  9  10  11 

6.6.2013 (helena)
nespim bez prášku několik let jsu objednaná do spankove laboratoře moc doufám že mi pomužou. Zavidím všem co lehnou a spí.Poradte mi co dělat doktorka mi napsala sotrelin musela jsem to vysadit nedalo se s tím žít.Tak doufám v tu laboratoř.

 
19.3.2013 (Zdena)
Již 6 let mám problémy se spánkem.Lékař mi předepsal Stilnox, že je nenávykový. Večer si vezmu 1 tbl, ale po 2 hod. Jsem vzhůru,takže si beru další. Jsem v důchodu a po 5 -té hod.jsem znovu vzhůru, neodpočinutá, chvěji se.jsem tak vyčerpána, že usnu dopoledne asi na 1 hod. Deně jsem min. Hodinu na procházce, nákupech atd. Vzhledem k výši důchodu si nemohu dovolit platit jakoukoli léčbu nehrazenou ZP.Ráda bych nahradila lékovou formu, ale bez léků ani neusnu. Nejsem schopna doma mimo základního úklidu nic udělat.Celý život jsem spala min. 8 hod, i když jsem ráno vstávala mez 4-4,30 hod.Mám nějakou šanci?
 
26.1.2013 (cb4321)
Zdravím všechny nespavce (chronické i občasné) i ty, kteří spí dobře, ale toto téma je zajímá. Už dlouho chci napsat článek se svou zkušeností, dnes tak konečně činím.

Je mi 32 let. Nespavostí trpím od 19 let, takže už se jedná o chronickou nespavost. Bez léků jsem schopen usnout jen výjimečně. Vše začalo, když jsem na vysoké škole poprvé zkusil marihuanu. Bohužel mi vůbec nesedla, bylo mi po ní fyzicky a psychicky špatně. Den poté jsem se cítil opět v pohodě, bez problémů jsem spal. Asi po měsíci mě rozbolela hlava a nemohl jsem usnout. Táhlo se to asi měsíc, zkoušel jsem všechny možné přírodní metody, nic nezabíralo - do toho navíc zkouškové období, které jsem jen tak tak zvládl. Bohužel ani po zkouškovém se situace nezlepšovala. Podotýkám, že jsem předtím neměl žádné větší problémy a stresy ani doma, ani ve škole.

Vyhledal jsem neurologa, který mě poslal na CT mozku, kde nezjistili žádné organické změny. Následně mi doporučil psychiatra, který určil diagnozu jako slabou depresi, která ovlivňuje mimo jiné kvalitu spánku. Depresivní nálady jsem nemíval a ani dnes tím netrpím. Byl jsem naštvaný a bez energie, když jsem se nevyspal, ale jakmile se aspoň trochu vyspím, jsem v pohodě. Psychiatr mi začal dlouhodobě předepisovat Rivotril (2,5 mg/ml; 10 ml kapky), který fungoval dobře (pravidelný spánek 8-9 hodin denně). Vše nasvědčuje tomu (i když to bude znít pro někoho neuvěřitelně), a několik lékařů mi to potvrdilo, že hlavním spouštěčem nespavosti byla epizoda s trávou.

Krátká vsuvka o Rivotrilu:

Tento lék je pouze pro krátkodobé užívání, tj. 2-3 měsíce. Já bral Rivotril skoro 12 let (!) 10 kapek na noc. Vytvořil jsem si tak závislost, navíc se můj spánek začal cca po 9 letech výrazně horšit a Rivotril přestával účinkovat (špatné usínání, časné buzení mezi 4-5 hodinou, průměrný spánek 5 hodin denně, někdy jsem nespal vůbec). Rivotril je údajně předepisován na podobné problémy celkem běžně (je levný a zabírá hned). Uznávám, že byla i moje chyba, že jsem si pořádně nepřečetl příbalový leták, kde se o tom krátce píše. Když jsem se na to mého psychiatra několikrát ptal, vždycky mi odpověděl, že beru malé množství, a že ho můžu brát bez problémů dál. Až časem jsem si u několika lékařů nezávisle ověřil, že Rivotril je návykový a mám ho co nejdříve vysadit. Abych tento lék jen nehanil… Fungoval cca 9 let dobře, ovšem za jakou cenu... Od roku 2009 se vše začalo horšit s přibývajícími starostmi zejména v práci.

Rozhodl jsem se změnit psychiatra a vysadit Rivotril s pomocí spánkového centra v Bohnicích a s pomocí výborného psychiatra specialisty na spánek. Po cca půlročním snižování dávek z 10 kapek denně (to šlo celkem ok, chodil jsem do práce) jsem ho v létě 2012 vysadil úplně. V tom se dostavily dost drsné abstinenční příznaky, který nikomu nepřeju, ale je to bohužel nutný průvodní jev při vysazení Rivotrilu. Chytly mě záda a na týden jsem skončil v nemocnici na kapačkách, protože jsem se nemohl hýbat. Než jsem se dostal z nejhoršího (pocení, slabost, depky, zhoršená koncentrace), uběhlo tak 14 dní, celkově jsem se ze všeho dostával 2 měsíce v domácí léčbě, než jsem mohl opět nastoupit do práce. Jsem rád, že jsem se toho svinstva zbavil, protože by se vše časem jen zhoršovalo.

Rivotril jsem nahradil Valdoxanem 25 mg (2 tablety na noc) plus občas Quetiapin 25 mg (1 tbl na noc) a celkově se mi spánek zlepšil. Spím 5-6 hodin denně, někdy se podaří i 7 hodin, pravidelně usínám dobře, do ideálního spánku mám přesto daleko. Výhoda těchto léků je, že mají minimální vedlejší účinky (druhý den se necítím jak praštěný a jdu normálně do práce). Dají se užívat dlouhodobě (několik let) a netvoří se na nich závislost. Nevýhodou může být vysoká cena zejména u Valdoxanu, pokud je vysoký doplatek. Časem chci tyto léky úplně vysadit, nebo aspoň snížit jejich počet.

Nikomu nepřeji obdobnou zkušenost s nespavostí, která se mě pravděpodobně bude držet pořád. Všem přeji pevné zdraví, a když už se náhodou něco zvrtne, tak se z toho nepos…t a vydržet, bude lépe! :)

Závěr:

1. Vyvarovat se marihuany a všech dalších drog, skutečně to nestojí za to.
2. Při léčbě dlouhodobé nespavosti se vyvarovat Rivotrilu a když, tak jen krátkodobě (2-3 měsíce). V případě nutnosti léčit jen nenávykovými léky, tak aby se v případě potřeby daly vysadit či vyměnit (je jich na výběr dost).
3. Dodržovat spánkovou hygienu.
4. Doporučuji konzultaci s některým ze spánkových center, s psychiatry specialisty na spánek, psychoterapeuty.

Mail: cb4321@seznam.cz
 
14.1.2013 (Marek)
Já mám spánek velice dobrý, ale má žena díky mě a mému chrápání bývala nevyspaná. Užívám ted poctivě před spaním PSSST sprej, je pomerančový, takže se dá a hlavně prý tak nechrápu.
 
7.1.2013 (Jirků Josef)
Krásný den , Vážení nespavci.! Usínal jsem s obtížemi již dříve na střídačku. Pak se dostavil první infarkt a pak druhý , následovala 4x katetrizace, rovnání aritmie a posléze kardiovaskuláror. To vše ale nestačilo , abych byl alespoň částečně vyjmut z pracovního procesu (Snad jsem se málo věnoval ,,chlastu" , jako jiní).Nyní již jsem to v zaměstnání nestíhal , bylo mi zle.A tak mě nechl lékař doma na neschopence. Prvních pár dnů jsem proležel a prospal a pak to začalo!!NESPÍM.Vůbec.Nyní budou 4h. a nic. Poraďte , co mám Dělat.Je mi zle a přemíšlím o nejhorším. Smíchat všechny ty leky a pak snad spát.Nikdo si neumí představit tu úúnavu. jirkuj@mybox.cz
 
3.1.2013 (Jakub)
Pokud sem zabloudí ještě paní Petra, která v říjnu 2012 popisovala problém u svého manžela moc jí prosím, aby se mi ozvala na (schnitlick@seznam.cz). Již více jak 10 let mám vážné poruchy spánku. Před časem jsem byl ve spánkové laboratoři - zjištěna spánková apnoe. Chtěl bych se Vás zeptat něco ohledně onoho přístroje na dýchání. Děkuji
 
24.12.2012 (ZZZZ)
Ja mam problem,delam na 3smeny,a jiz 3roky spim prevazne jen dopoledne a v noci žiju,sem ale stale vice malatny a unaveny
 
24.10.2012 (Lukáš)
Ahoj, občas se mi stává že k večeru usnu a ani o tom nevim. Probudim se za pár hodin, nejhorší je že sem stále oblečen a spotřebiče stále běží. i pití mám otevřené. Naposledy kdy se mi to stalo tak sem pekl kuře a celý se mi spálilo. Přece bych nešel jen tak spát, když peču. Můžete mi poradit co se děje?
 
4.10.2012 (Petra)
Dobrý den vážení čtenáři,
přeji si napsat článek o spánkové apnoi.
Není o mě, ale o mém muži.....
Začne to nenápadně, mírná únava, chrápání....No, co..., vždyť přeci, těžce pracuje a chrápe prakticky každý chlap....toto bylo dlouhé roky, do toho přišly těžké psychické problémy z útrap, kterými je život protkán...Asi před třemi lety, začala být únava větší a větší a nebylo to chrápání, ale prakticky se manžel dusil. Jenže nešlo jen o dušení. Obří únava a neustále ospalý manžel byl již tak zdecimován nemocí, že po dvou krocích usínal...nebyla jsem schopna od něj nikam odejít-prostě jako od malého dítěte, aby se mu nic nestalo. Pokud jsem musela pryč, byly určeny pravidla, že bezemne prostě z postele nevstane. Byl to nejhorší půlrok mého života, jelikož ta hrůza a strach o milovaného muže nelze vypovědět. Manžel moc nevnímal..ještě že tak, aspoň se netrápil.Při spánkové apnoi, kterou jsme nedovedli určit, manžel zkolaboval, díky bohu, že se nestalo něco horší..... Jsem žena činu a hledala bušila do veškerých lékařů okolo, byla spousta vyšetření, ale kouzelné slovíčko "SPÁNKOVÁ APNOE" padlo až před cca půl rokem, od našeho báječného pana neurologa. Pak už byl jen potřebný nátlak na lékaře, protože, jestliže si někdo myslí, že když je člověku hodně zle, bude neprodleně ošetřen je holý nesmysl....čekání na spánkovou laboratoř, dle umístění je půl-1 rok. Náš pan neurolog, ale pomohl a manžel nastoupil do týdně do spánkové laboratoře.(JE JICH SPOUSTA, ALE JEN PÁR AKREDITOVANÝCH, U KTERÝCH HRADÍ PŘÍSTROJ ZDR. POJIŠŤOVNA) Tam zazněl verdikt" OBSTRUKČNÍ SPÁNKOVÁ APNOE" po 3 nočním měření ve spánkové laboratoři.Pak jsme si počkali ještě 14 dní na masku s přístrojem a nyní HURÁ...manžel je o cca 60% lepší a neustále se zlepšuje...Jsem za tuto možnost vděčná neskutečně. Držím palce všem nemocným a pokud budete mít zvlhčovat, je potřeba aspoň destilovanou vodu: AQUA PURIFICATA z lékárny.Píšu to proto, že manžel žádnou informaci nedostal do dnešního dne a byl již 3x na kontrole. Zravím Petra
 
16.9.2012 (alena)
se spankem sem nemela problemi dokut mi neonemocnel syn . musela sem mupravidelni davat leky a me to zustalo 11 si jdu lehnout a 2 hodiny sem vzhuru a pak uz nezaberu sem stoho unavena mevim co stim
 
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy imunity